پرسش های متداول دامنه

در این صفحه لیستی از پرسش های رایج کاربران و همچنین پاسخ های ما در رابطه با دامنه تهیه شده است. در صورتی که نتوانستید پاسخ سوال خود را در پیدا کنید، موضوع را با پشتیبانی گیتی هاست مطرح کنید.

از ما بپرسید

دامنه چیست؟

دامنه یا Domain به معنای قلمرو است که با همین معنا در اینترنت نقش داشته و با ثبت آن می توان یک ناحیه اختصاصی در اینترنت برای خود داشته باشیم. دامنه یک نام اینترنتی یکتا است و فقط یک نفر در کل اینترنت می تواند آن را داشته باشد. دامنه از دو قسمت اصلی تشکیل شده است یکی پسوند که عموما نوع دامنه را مشخص می کند (مثل : com, net, org, ir) و دیگری نام خود دامنه که از حروف و اعداد می تواند تشکیل شده باشد (مثل Google) .

چه محدودیت هایی در انتخاب نام دامنه وجود دارد؟

  1. کارکترها حروف انگلیسی a-z
  2. اعداد 0 تا 9
  3. و کارکتر خط فاصله "-" ( این کارکتر نمی تواند در آغاز یا پایان نام دامنه قرار بگیرد)
  4. حداقل طول دامنه سه کارکتر و حداکثر آن 63 کارکتر (حرف) می باشد.

آیا امکان تغییر نام دامنه ثبت شده وجود دارد؟

خیر، دامنه ای که ثبت شده باشد دیگر نمی تواند نام آن را تغییر داد.

چه پسوندهای برای ثبت دامنه وجود دارد؟

پسوند های مختلفی برای ثبت دامنه موجود است که تعدادی از آن ها کاربرد عمومی داشته و تعدادی مختص به موضوع یا منطقه خاص می باشند. برای مشاهده کاربرد و توضیحات بیشتر در رابطه با هر پسوند به صفحه "معرفی پسوندهای دامنه" مراجعه کنید.

مفهوم TLD و CcTLD و GTLD چیست؟

TLD مخفف عبارت Top-Level Domain به معنای دامنه سطح بالا می باشد. که اولین سطح بعد از نقطه آغازین ریشه (.) نام آنها قرار می گیرد که شامل دو زیر رده به نام های gtld و cctld است: Gtld که اختصار عبارت Generic Top-level Domain است و شامل دامنه های عمومی مثل com, net, org, edu و... می باشد و همچنین Cctld که مخفف عبارت Country Code Top-level Domain به معنای دامنه سطح بالای کد کشوری مثل ir, us, uk, de می باشد.

حداقل و حداکثر دوره ثبت دامنه چقدر است؟

حداقل زمان ثبت دامنه یک سال می باشد و با توجه به نوع دامنه نیز حداکثر تا 10 سال نیز قابل ثبت می باشد. دامنه های ir نیز به دو صورت یک ساله و پنج ساله قابل ثبت می باشند. دامنه امکان ثبت به صورت نامحدود و دائمی ندارد و در دوره های مشخص باید تمدید شود.

چقدر طول می کشد تا دامنه من ثبت شود ؟

دامنه های بین الملی بلافاصله پس از پرداخت آنلاین شما ثبت خواهند شد. اما دامنه هایir چون نیاز به تایید از سوی مرکز ثبت دامنه دارند، حداکثر 12 ساعت کاری پس از پرداخت دامنه ثبت خواهند شد. هرچند به محض پرداخت شما دامنه رزرو خواهد شد.

Whois چیست؟

Whois همان عبارت ? Who is به معنای "او کیست؟" با همین کاربرد برای دامنه مورد استفاده قرار می گیرد و در صورتی که دامنه قبلا توسط شخصی دیگری ثبت شده باشد، اطلاعات و مشخصات دامنه به همراه اطلاعات ثبت کننده آن مشاهده خواهد شد. عموما جهت بررسی وضعیت آزاد بودن دامنه از whois استفاده می شود.

برای ثبت دامنه باید چه کار کنم؟

برای ثبت یک دامنه ابتدا باید برای نام آن تصمیم بگیرید. سپس باید توسط موتور جستجو دامنه یا whois ها از وضعیت نام مورد نظر خود اطلاع پیدا کنید، در صورتی که شخص دیگری پیش از شما آن را ثبت نکرده باشد می توانید آن را ثبت به نام خود ثبت کنید. در زمان کنونی مطمئنا انتخاب یک نام مناسب نیاز به جستجو دارد.
برای جستجو نام دامنه خود می توانید از اینجا اقدام نمایید.
برای ثبت دامنه خود نیز می توانید از این قسمت اقدام نمایید.

منظور از DNS یا NameServer در دامنه چیست؟

اگر به طور خلاصه بگوییم، هر دامنه دارای تنظیماتی به نام NameServer یا نام کارگزار است که از طریق آن می توانید دامنه خود را به سرور های مورد نظر متصل نمایید. به عنوان مثال برای اینکه دامنه خود را به یکی از سرورهای گیتی هاست متصل نمایید این موارد را باید در بخش NameSever دامنه خود وارد نمایید: ns1.gitihost.com و ns2.gitihost.com

آیا امکان تغییر نام دامنه ثبت شده وجود دارد؟

خیر، دامنه ای که ثبت شده باشد دیگر نمی تواند نام آن را تغییر داد.

چگونه NameServer دامنه خود را تغییر دهیم؟

شما می توانید از طریق کنترل پنل دامنه یا پنل مدیریت گیتی هاست نسبت به تغییر اطلاعات دامنه از جمله تغییر NameServer ها اقدام نمایید.

چه مدت زمان می برد تا NameServer ها تغییر کنند؟

به محض وارد کردن مشخصات جدید تغییر خواهند کرد اما اینکه دامنه شما از طریق NameServer جدید در مرورگر باز شود بستگی به توزیع کننده اینترنت شما دارد چون عموما این موارد در مراکز اینترنت ذخیره و کش می شوند اما به طوری کلی می توان گفت بین 1 تا حداکثر 24 ساعت پس از تغییر دامنه شما در سرور جدید باز خواهد شد.

زیر دامنه یا subdomain چیست؟

بعد از اتصال دامنه به یک سرور یا هاست می توان به تعداد دلخواه از دامنه خود زیر دامنه ایجاد کنید، زیر دامنه بخشی از دامنه اصلی است که می تواند به سرور یا هاست فعلی یا نقطه دیگر متصل شود. مانند زیر دامنه map در map.google.com ، عموما برای جداسازی بخش های مختلف یک وب سایت از زیر دامنه استفاده می کنند که اعتبار نام دامنه را همچنان با خود حفظ کند.

چگونه مطمئن شوم دامنه به سرور متصل است؟

راه های متفاوتی دارد اما ساده ترین راه این است که دامنه خود را Ping نمایید، برای این کار اگر سیستم عامل شما ویندوز است مراحل زیر را انجام دهید
Start->run->cmd سپس در محیط دستور ویندوز (cmd) این کد را وارد نمایید، دقت نمایید نام دامنه خود را در دستور بنویسید:
ping gitihost.com
اگر پاسخی دریافت شد این پاسخ به همراه آی پی سرور مقصد باید باشد، در این صورت مشکلی در ارتباط دامنه و سرور وجود ندارد، البته چند بار این عمل را تکرار کنید چون ممکن است مشکلات شبکه داخلی نیز در آن تاثیر بگذارد.

چگونه دامنه خود را به گیتی هاست منتقل کنم؟

در ابتدا باید دامنه شما این دو شرط اصلی را داشته باشد:

  • باید 60 روز از عمر دامنه شما گذشته باشد. به عبارتی باید حداقل 60 روز از زمان ثبت دامنه سپری شده باشد، در غیر این صورت امکان انتقال وجود ندارد.
  • دامنه شما باید در وضعیت فعال باشد و در حالت تمدید نباشد اگر دامنه شما منقضی شده باشد و در زمان تمدید می باشد باید ابتدا دامنه خود را تمدید و سپس نسبت به انتقال آن اقدام نمایید.

در صورتی که شرایط بالا در دامنه شما صدق کند، انتقال در مراحل زیر طی خواهد شد.
ابتدا در پنل مدیریت دامنه خود در صورتی که دامنه را قفل نموده اید باید آن را باز کنید (unlock) برای انتقال دامنه نیاز به یک کد authorization یا Domain Secret دارید، این رمز دامنه است و از طریق کنترل پنل می توانید آن را مشاهده کنید در صورتی که در کنترل پنل دامنه همچین بخشی مشاهده نکردید از ثبت کننده دامنه این کد را درخواست نمایید. پس از دریافت، این کد را همراه با نام دامنه برای ما ارسال می کنید. سپس عملیات انتقال آغاز می شود اما یک مرحله مهم دیگر باقی می ماند، گیتی هاست به مدیریت دامنه شما درخواست انقال خواهد فرستاد، ممکن است این درخواست به ایمل شما ارسال شود ( با توجه به سیستم ثبت کننده قبلی) پس دقت کنید مشخصات دامنه، خصوصا" آدرس های ایمیل آن صحیح باشد. این درخواست شامل یک لینک یا کد تایید می باشد که با کلیک یا وارد کردن آن انتقال دامنه را تایید نموده اید و درمدت کاری مشخصی دامنه به گیتی هاست منتقل خواهد شد و در صورتی که تا حداکثر 5 روز نسبت به تایید آن اقدام نشود، انتقال دامنه کنسل خواهد شد.

آیا برای ایجاد سایتم، ثبت دامنه کافی است؟

خیر، دامنه به تنهایی یک آدرس یا نام است، مثل این می ماند که آیا با شماره تلفن می توانم خانه داشته باشم؟ دامنه فقط نام وب سایت و آدرس آن در اینترنت است هرچند اهمیت خود را دارد اما اصل وب سایت محتوا و اطلاعات آن است پس برای استفاده از دامنه باید حتما به یک سرور یا هاست متصل شود. حتی اگر قصد نمایش یک صفحه هم داشته باشید نیاز به یک میزبان دارید. البته گیتی هاست برای کسانی که تنها قصد ثبت دامنه و راه اندازی وب سایت را در آینده دارند بسته های حمایتی و پیشنهادی دارد.

آیا امکان انتقال و اتصال دامنه به هاست دیگر وجود دارد؟

بله، در گیتی هاست مالکیت کامل دامنه بر عهده شماست و می توانید آن را به هر سرور یا هاستی متصل و یا اینکه کل دامنه را به شرکت دیگری منتقل کنید.