پرسش‌های متداول میزبانی‌وب

در این صفحه لیستی از پرسش های رایج کاربران و همچنین پاسخ‌های ما در رابطه با دامنه تهیه شده است. در صورتی که نتوانستید پاسخ سوال خود را در پیدا کنید، موضوع را با پشتیبانی گیتی هاست مطرح کنید.

از ما بپرسید

هاست یا میزبانی‌وب یا هاستینگ چیست؟

خیلی خلاصه به خدمات اجاره فضا به همراه مجموعه‌ای از امکانات یک رایانه توانمند (سرور) دارای اتصال پایدار به اینترنت برای فعالیت وب‌سایت گفته می‌شود. در این فضا می‌توان فایل‌ها و اطلاعاتی را که قصد عرضه در وب‌سایت داریم بارگذاری کرده و از ایمیل و سایر امکانات سرور برای مدیریت وب‌سایت خود استفاده کنید.

منظور از پهنای‌باند در خدمات میزبانی‌وب چیست؟

در بحث خدمات میزبانی‌وب پهنای‌باند عبارت است مقدار اطلاعات رد و بدل شده برحسب بایت در واحد زمان. به عنوان مثال اگر اکانت میزبانی وب شما پهنای‌باندی معادل ۴گیگابایت داشته باشد به عبارتی در هر ماه می‌تواند ۴گیگابایت تبادل اطلاعات با شبکه اینترنت کند. این اطلاعات می‌تواند حجم صفحات، عکس‌ها و هرآنچه که از سایت شما به رایانه کاربر منتقل می‌شود و البته برعکس آن مثلا فایلی که شما از طریق FTP به فضای میزبانی خود ارسال می‌کنید. به میزان پهنای‌باند تعیین شده در یک‌ماه ترافیک نیز گفته می‌شود.

چگونه دامنه خود را به هاست وصل کنم؟

برای اتصال دامنه به وب‌سایت اولین گام تنظیم DNS های آن است. DNS نقطه اتصال دامنه و سرور خواهد بود و همه دامنه‌ها در بخش مدیریتی خود بخشی جهت تنظیم این مقدار دارند. به عنوان مثال برای اتصال به سرور گیتی هاست DNS های دامنه خود را ns1.gitihost.com و ns2.gitihost.com قرار دهید. در گام دوم باید این دامنه را در اکانت میزبانی‌وب خود اضافه کنید برای این کار به کنترل پنل مدیریت هاست رفته و دامنه را پارک یا اضافه کنید.

آیا امکان کاهش یا افزایش هاست وجود دارد؟

بله، امکانات، حجم، پهنای‌باند و حتی نوع میزبانی وب شما (ویندوز یا لینوکس) قابل تغییر و افزایش می‌باشند. البته در موضوع کاهش در صورت گذشت زمان امکان بازگشت هزینه وجود ندارد و هزینه جدید از دوره بعدی محاسبه خواهد شد.

فرق بین هاست ویندوز و لینوکس چیست؟

ریشه هردو نام سیستم‌عامل نصب شده بر روی سرور است و هیچ ارتباطی با رایانه شما نخواهد داشت و هردو برای هر دستگاهی خدمات‌دهی خواهند کرد. به طور خلاصه برای وب‌سایت‌هایی که با زبان ASP.NET و پایگاه‌داده MSSQL کار می‌کنند سرور ویندوز و برای زبان‌های PHP, Python و Ruby به همراه پایگاه‌داده MySQL میزبانی لینوکس توصیه می‌شود. همچنین هزینه‌ نسبی خدمات میزبانی‌وب ویندوز نسبت به لینوکس بیشتر است.

پارک دامنه چیست ؟

به افزودن یک دامنه جدید به اکانت میزبانی‌وب پارک دامنه می‌گویند. این دامنه دقیقا همان وب‌سایت فعلی شما را نشان خواهد داد و وب‌سایت جدیدی ایجاد نمی‌کند اما می‌توانید از صندوق پستی جدید آن استفاده کنید. پارک دامنه بیشتر برای اتصال کلیه دامنه‌های ثبت شده مرتبط با وب‌سایت خود به یک ریشه اصلی به‌کار گرفته می‌شود. مثلا دامنه gitihost.com و gitihost.ir

دامنه اضافه یا addon domain چیست؟

این ویژگی هم مانند پارک دامنه امکان افزودن دامنه جدید به اکانت میزبانی‌وب شما را می‌دهد با این تفاوت که می‌توانید یک صفحه یا مقصد دیگر با توجه به تنظیمات کنترل پنل نشان دهید. به عبارتی می‌توان یک وب‌سایت دیگر با استفاده از میزبانی‌وب فعلی خود ایجاد کنید.

برای مدیریت اکانت میزبانی به دانش خاصی نیاز است؟

کلیه تنظیمات و امکانات فضای میزبانی شما توسط کنترل پنل با رابط گرافیکی ساده قابل مدیریت و کنترل است و برای استفاده از آن نیاز به فراگیری دانش خاصی ندارید.

آیا می‌شود وب‌سایت را از جای دیگری به گیتی هاست منتقل کرد؟

بله این امکان برای بیشتر وب‌سایت‌ها وجود دارد. برای این کار به صفحه انتقال به گیتی هاست مراجعه کنید. کارشناسان گیتی هاست این عملیات را به صورت رایگان انجام خواهند داد.

دامنه‌ام در جای دیگری ثبت شده، از شما می‌توانم میزبانی‌وب تهیه کنم؟

بله، برای استفاده از خدمات میزبانی گیتی هاست الزامی به ثبت دامنه توسط ما نیست. با تغییر ‌DNS های دامنه خود به آدرس‌ سرورهای گیتی هاست می‌توانید از خدمات میزبانی‌وب ما استفاده کنید. حتی می‌توانید بخشی از دامنه خود را به گیتی هاست متصل کنید.

چه زمانی اکانت میزبانی من ایجاد شود؟

کلیه اکانت‌های میزبانی‌وب گیتی هاست به صورت آنی بلافاصله پس از سفارش شما ایجاد خواهند شد. اما در موارد خاص نیز حداکثر تا ۱۲ ساعت پس از پرداخت این عملیات انجام می‌شود.

دوره‌ مالی خدمات میزبانی‌وب به چه صورت است؟

بیشتر اکانت‌های میزبانی‌وب به صورت دوره‌های یک‌ساله به کاربر اجاره داده مي‌شود، اما با توجه به نوع خدمات دوره‌های یک،سه و شش ماهه نیز قابل ارائه می‌باشد. همچنین در نسل جدید خدمات میزبانی ابری گیتی هاست میزان دوره از حالت فعلی خارج شده و بر اساس میزان دقیقه/استفاده محاسبه می‌شود.

آیا می‌توانم میزان مصرف فضا و ترافیک‌ اکانت خود را ببینم؟

بله، در کنترل‌پنل گیتی‌هاست کلیه اطلاعات از جمله میزان مصرف فضا و پهنای باند قابل مشاهده است. همچنین فایل‌های گزارش دسترسی و خطای نیز قابل مشاهده است.

آیا می‌توانم دامنه اکانت میزبانی خود را تغییر دهم؟

بله، می‌توانید در هر زمان به اکانت میزبانی خود دامنه اضافه یا اینکه حذف کنید. البته باید به این نکته توجه کنید با تغییر دامنه اطلاعات ایمیل‌های قبلی از بین خواهد رفت.

آیا می‌توانم به راحتی جوملا یا وردپرس نصب کنم؟

بله، به طور کلی هر سیستم مدیریت محتوایی که با زبان PHP نوشته شده باشد قابلیت نصب در هاستینگ لینوکس گیتی هاست را دارد.

آیا می‌توانم سایت خود را به جای دیگری منتقل کنم؟

بله، گیتی هاست از این نظر هیچ محدودیتی برای شما ایجاد نمی‌کند و در صورت تصمیم می‌توانید اکانت میزبانی خود را به شرکت دیگری منتقل کنید. اما بهتر است قبل از آن به پشتیبانی ما اطلاع دهید.