در سرورهای مجازی به دلیل اینکه یک سیستم‌عامل کاملا مستقل در اختیار شما قرار داده می‌شود کلیه امکانات و منابع نرم‌افزاری آن نیز برای شما به صورت اختصاصی قابل استفاده خواهد بود.
در بستر مجازی‌سازی گیتی هاست به هر ماشین مجازی یک یا چندین هسته سی‌پی‌یو (CPU Core) به عنوان قلب پردازشی اختصاصی داده می‌شود. به همین صورت مقداری فضای حافظه (RAM) و فضای ذخیره‌سازی (Disk Storage) و در آخر یک ارتباط پایدار با شبکه جهانی اینترنت به همراه آی‌پی معتبر به صورت تضمینی و کاملا اختصاصی در زیرساخت سرورمجازی شما تعبیه شده‌اند.
سرور شما در چارچوب تعیین شده توسط سیستم مجازی ساز و مستقل از سایرین فعالیت خواهد کرد.

VMware

VMware یک شرکت آمریکایی است که به صورت تخصصی در زمینه سیستم‌های مجازی‌سازی و پردازش ابری فعالیت می‌کند. در زمینه مجازی‌سازی این شرکت چندین محصول مختلف عرضه کرده که گیتی هاست از محصول ESXi جهت ایجاد ماشین‌های مجازی خود استفاده می‌کند.

Xen

آزمایشگاه کامپیوتر دانشگاه کمبریج انگلیس اولین نسخه Xen را تولید کرد. این نرم افزار به صورت متن باز و رایگان تحت پروانه عمومی همگانی گنو برای سه معماری رایانه‌ای انتشار می‌یابد.
معماری Xen در نمودار زیر مشخص شده است.
فریم‌ویر Xen hypervisor به صورت مستقیم بر روی سخت افزار اجرا می‌شود و اداره پردازنده، حافظه و وقفه‌ها را بر عهده دارد. این اولین برنامه‌ای است که بعد از روشن کردن سرور اجرا می‌شود. بر بالای Xen تعدادی ماشین‌مجازی اجرا می‌شود که به آن‌ها میهمان یا دامنه (قلمرو) گفته می‌شود. یک دامنه مخصوص که Domain 0 نامیده می شود که راه‌اندازهایی برای همه دستگاه‌های موجود در سیستم را دارد. این دامنه همچنین جهت مدیریت ماشین‌های مجازی، ساخت، حذف و پیکرندی آن دارای یک پشته است.

The Xen Hypervisor: یک لایه نرم‌افزار بسیار کم وزن (کمتر از ۱۵۰۰۰۰ خط برنامه) که به صورت مستقیم بر روی سخت‌افزار اجرا می‌شود و بر پردازنده، حافظه و وقفه‌ها کنترل داشته و بعد از بوت شدن سیستم اولین نرم‌افزاری است که اجرا می‌شود. این بخش البته بر عملکردهای I/O مثل شبکه و ذخیره‌سازی هیچ اطلاعی ندارد.

Guest Domains/Virtual Machines: یک یا چند محیط مجازی شده که هر کدام نرم‌افزار و سیستم‌عامل مستقل خود را در آن می‌توانند اجرا ‌کنند. Xen از دو نوع مجازی‌سازی پشتیبانی می‌کند. به طور کلی این بخش به صورت مستقیم با ساخت افزار نمی‌تواند ارتباط برقرار کند و در محیطی ایزوله قرار دارد. به این ناحیه Domain U نیز گفته می‌شود.

The Control Domain: این محیط یک برنامه منحصر به فرد دارد که می‌تواند به I/O ها و سخت‌افزارها به صورت مستقیم ارتباط برقرار کرده و با ماشین‌های مجازی نیز تعامل و ارتباط دارد و Domain 0 نامیده می شود. این بخش امکان ارتباط با دنیای خارجی توسط رابط مدیریتی را برقرار می‌کند. هیچ ماشین‌مجازی قبل از شروع به کار Domain 0 نمی‌تواند فعالیت کند. در مجوع این واحد دارای دو بخش مدیریتی و یک سیستم‌عامل همراه با کرنل جهت انجام برخی از فعالیت‌ها است.